Manometre nedir?

Manometre  yutma borusu içinden basınç ölçümleri yapmamızı sağlayan bir sistemdir. Normal şartlarda herhangi bir lokmanın ağızdan yutma borusuna aktarıldıktan sonra aşağıya doğru seyri sadece yer çekimi etkisi ile oluşan pasif bir yolculuk değidir ve yutma borusunun „peristaltizm“ denilen yılankavi hareketliliği bu lokmanın aşağı doğru sıvanıp itilmesini sağlayan en önemli itici güçtür . Gene hergün ve her insanda oluşagelen çok az miktardaki reflü de yutma borusunun bu hareketlilik özelliği ile ve tükürüğümüzün sık sık yutulması sayesinde bir problem yaratmamaktadır. Çünkü yukarı kaçan çok az miktardaki mide içeriği tükürüğümüzü yutarak ham tamponlanmakta ve hem de derhal aşağı mideye geri itilebilmekte ve bu sayede kişi tarafından hiçbir şikayet algılanmamaktadır. Yutma borusuna ait bir diğer dinamik özellik ise yutma borusu en alt ucundaki „LES“ diye bilinen (alt yutma borusu büzücüsü) yüksek basınçlı bölgedir. LES aslında farklı bir kas yapılanmasıdır ve reflü’ ye karşı en önemli koruyucu mekanizmalardan biridir. Yemek yerken açılan ve ara dönemlerde kapalı duran bir mekanizma yaratır LES. Manometre sayesinde; yutma borusu içindeki basınçlar ölçülerek bu organın hareket sistemine  ait bir dizi bilgi edinmek mümkündür. Yutma borusunun gerek itici gücü ve gerekse LES denilen bölgenin fonksiyonu manometre sayesinde ölçülebilir.   “Akalazya” , “yaygın yutma borusu spazmı”, „fındıkkıran yutma borusu“ gibi bazı özel hastalıkların tanısını koymada manometre paha biçilmez yarar sağlar ve bu sayede gereksiz hatta kötü sonuç verebilecek reflü ameliyatları engellenmiş olur. Gene „skleroderma“ gibi sanki reflü hastalığı benzeri belirtilere yol açan ancak tedavisinin tamamen farklı olduğu ve standart anti-reflü ameliyatlardan zarar görebilecek hastalıkların da kesin tanısında manometre kaçınılmaz bir gerekliliktir. Bazı hastalarda da çok uzun sürmüş reflü sonucunda yutma borusunun kısmi hareketsizliği söz konusu olabilir ve bunun manometre ile saptanması sayesinde yapacağımız ameliyatın teknik detayları değişebilir. Diğer tetkikler ve hastanın kliniği sonucunda anti-reflü ameliyata karar verilen  HERKESE ve MUTLAKA manometre yapmak gerekir.

akalazya neden olur ? tanıda ilk test ne ?

prof yerdel akalazyanın tam nedeninin bilinmediğine ve her yaş gurubunda ortaya çıkabildiğine değiniyor. tanısında endoskopi, yutma borusu filmi ve manometre sayesinde hiçbir problem bulunmadığını anlatıyor.

akalazya nasıl bir hastalık ? reflüden farkı ne ?

prof yerdel akalazya hastalığının nasıl bir hastalık olduğunu değerlendiriyor. aynı bölgenin hastalığı olan reflüden farkını izah ediyor. akalazya ve reflü hastalığındaki birbirinden tamamen farklı temel anatomik bozuklukları anlatıyor. akalazya ve reflü hastalığındaki şikayetleri anlatıyor.

akalazya ameliyatı sonrası

sn fatih beceren akalazya ameliyatından sonra canlı yayında

akalazya hastası özgen bey / akalazya tanısı

bir akalazya hastası olan sn özgen tezcan şikayetlerini anlatıyor. tedavi öncesi dönemde nasıl belirtiler olduğunu aktarıyor. prof yerdel akalazya tanısının nasıl konulduğunu anlatıyor.

Manometre nasıl yapılır?

Manometre hasta uyutulmadan 10 dakika sürede gerçekleştirilen bir işlemdir.  Burun ve geniz lokal anestezi ile uyuşturulduktan sonra, burun deliğinden itilen ince bir tüp yutma borusu içine yerleştirilerek ve hastadan yudum yudum su içmesi istenerek yapılan bir ölçümdür. Bu tüpdeki ince delikler aracılığı ile yutma borusunun değişik bölgelerinden basınçlar bir „transducer“ sistemi ile elektronik olarak kaydedilir ve sonuç olarak özel bir „software“ aracılığı ile detaylı bir rapor elde edilir.

Klasik su sistemi ile çalışan manometre cihazları da “solid state manometry” ve daha yeni olarak da “high definition” sistemlerin devreye girmesi ile çok daha sofistike hale dönüşmüştür.

Manometreye Hazırlık ve Bilgilendirilmiş İzin Formunu İndir