Reflü hastalığı açısından kimler risk altındadır ?

Ufacık bebeklerden tutun da, her yaş gurubunda ve cinste gözlenebilen bir durumdur reflü. Ancak en sık 30 – 40 yaş gurubunda bir hastalık olarak ortaya çıkmaktadır.  Kuşkusuz şişmanlık en önemli risk faktörüdür ve bazı genetik özellikler ve karın içi basıncını arttıran nedenler de risk faktörü olarak sayılabilir ama bunlar mutlak ön koşul değildir. Yeni doğanlardaki reflü  sıklıkla bebeğin gelişimi ile birlikte ileri tedavi gerektirmeksizin ve genellikle 2-3 yaşına kadar kendiliğinden düzelir (Bakınız : bebek ve çocuklarda reflü). Hamilelik de, hem hormonal nedenlerden ve hem de karın içi basıncında artma sonucu reflüyü tetikleyen bir süreçtir ve gene doğumu takiben çoğu hamilelik reflüsü tamamen düzelmektedir  (Bakınız: hamilelik ve reflü).

Merkezimizde anti-reflü ameliyat olan hastaların yaş dağılım

reflü ameliyatı olan en genç hastamız canlı yayında

Objektif kriterler ile tanı konulmasının ardından laparoskopik anti-reflü girişim uygulanan en genç hastamız olan 12 yaşındaki Tuana annesiyle birlikte canlı yayında.

reflü ameliyatı olan en genç hastamız beş yıl sonra tekrar canlı yayında

sn tuana kurşunoğlu laparoskopik anti-reflü girişim uygulamış olduğumuz en genç hastamız. 11 yaşlarında ameliyat olmuştu ve 5 yıl sonrasında canlı yayında “doktorum”‘da.

Merkezimizde anti-reflü ameliyat olan hastaların cinsiyet dağılımı

Merkezimizde anti-reflü ameliyat olan hastaların kilo dağılımı

Ne yersek, nasıl yaşarsak, neye dikkat edersek reflü hastalığına yakalanmayız ?

Şişmanlık en önemli risk faktörüdür

Şekil 12 şişmanlık

Malesef şişmanlamamanın dışında reflü hastası olmamamız için yapabileceğimiz herhangi birşey ya da alabileceğimiz herhangi  bir önlem yoktur. Çoğu zaman sorulduğu gibi asitli yiyeceklerden kaçınarak ya da birtakım önlem veya diyetlerle reflü hastası olmamızı engelleyemeyiz. Çünkü reflü mide kapakçığının mekanik  bozukluğu ve gevşemesi sonucu oluşur  ve bu risk diyet ya da önlemlerle giderilemez. Öte yandan zaten reflüsü olan birinde belli diyetler , bazı önlemler ve yaşam tarzı değişiklikleri şikayetlerin azalmasına tabiki yardımcı olacaktır.