TANI YAKLAŞIMI

Gerektiğinde uygulanan ikinci aşama testler:

AYIRICI TANIDA DİKKAT !

Tanıda hastanın şikayetleri çok önemlidir.

Prof. Yerdel Canlı Yayında Anlatıyor

reflü hastalığı anatomisi, mide kapakçığı, mide fıtığı, şikayetler, reflü tanısı

prof yerdel reflü hastalığı oluşum mekanizmasını, ilgili bölgenin anatomisini, mide kapakçığının normal çalışma prensiplerini ve mide fıtığını anlatıyor. mide fıtığının ne şekilde reflü hastalığına yol açtığından bahsediyor. tipik ve atipik reflü şikayetlerinden bahsediyor.

reflü merkezi olmanın önemi ve reflü tanısı

prof yerdel reflü hastalığı tanı ve tedavi merkezinden bahsediyor. reflü hastalığı tanısının akademik yöntemleri hakkında bilgi veriyor.

reflü tanısı, gastroskopi, phmetre, kime ameliyat olmalı?

reflü tanısı nasıl konulmalı ? phmetre nedir ? gerçek reflü hastasının önünde ne tip seçenekler vardır? anti-reflü ameliyat hastanın kendi tercihi olmalıdır.

kime reflü hastası diyoruz?

prof yerdel kime, hangi koşullarda reflü hastası denildiğine işaret ediyor. reflü hastalığının değişik aşamaları olduğuna canlı yayında konuk olan hasta örneğinde işaret ediyor. reflü hastalığı tanısının nasıl konulduğunu anlatıyor.

Ağıza acı su gelmesi ve göğüs kemiğinin arkasında yanma gibi tipik şikayetleri olan hastalarda doğru tanı koyabilmek daha kolay iken; geniz, akciğer problemleri ya da kalp krizini taklit eden ağrı şikayetleri  ön planda olan hastalar tanı açısından kısmen zorlanılabilecek olgulardır. 

Ağıza acı su gelmesi ve göğüs kemiğinin arkasında tipik yanma şikayetleri olan bir hasta eğer asit baskılayıcı ilaçlardan da yarar gördüğünü söylemekte ise sorun büyük olasılıkla reflüdür! Bu tip hastalarda tanı oldukça kolay konulur ve bunlar anti-reflü cerrahiden de en fazla yarar görecek kişilerdir.

Reflü tanısından ilk şüphelenen doktor bir kulak-burun-boğaz (KBB) , göğüs hastalıkları uzmanı ya da bir kardiolog ise  hastayı mutlaka bir reflü merkezine refere etmelidir.

Tanıda gastroskopi altın standarttır.

Prof. Yerdel Canlı Yayında Anlatıyor

endoskopi neden çok önemli ? prof yerdel lecture cnn

prof yerdel gastroskopi ve kolonoskopinin önemini anlatıyor. mide ağrısını neden önemsememiz gerektiğinden bahsediyor. ayrıca “tarama” amaçlı kolonoskopinin hayati önemine değiniyor.

prof yerdel endoskopinin önemini anlatıyor

endoskopi neden önemli ? endoskopiden korkmak neden çok anlamsız ? bu sorulara prof yerdel canlı yayında açıklama getiriyor.

gastroskopi, kolonoskopi prof yerdel anlatıyor

prof yerdel endoskopik yöntemlere değiniyor. gastroskopi ve kolonoskopinin önemine, hasta için en konforlu yapılış biçimine ışık tutuyor. hastamız aylin erdem ise kendi endoskopi deneyimini anlatıyor.

reflü merkezi olmanın önemi ve reflü tanısır

prof yerdel reflü hastalığı tanı ve tedavi merkezinden bahsediyor. reflü hastalığı tanısının akademik yöntemleri hakkında bilgi veriyor.

Sistematik bir hasta hikayesi ve muayenenin ardından kesin tanı için ilk yapılması gereken endoskopidir. Mide ve yutma borusu değerlendirmesi için yapılan endoskopiye gastroskopi denilmektedir.  Reflü hastalığının tanısında gastroskopi halen „altın standart“ dır. Çoğu olguda salt gastroskopi tanı için yeterli olacaktır. Yutma borusu alt ucunda endoskopik olarak çizgisel yırtıklar şeklinde bariz tahribat gözlenmesi (ösefajit-eroziv reflü) reflü için en kesin tanı kriteridir. Ancak şunu da bilmek gerekir ki bazı olgularda endoskopide (gastroskopi) hiçbir reflü bulgusu ve tahriş görülmeyebilir (non-eroziv reflü). Hastanın şikayetlerinin reflüyü düşündürdüğü fakat buna karşın endoskopide net tanı almayan olgularda ise PHmetre , manometre gibi ikinci aşama testler tanı için zorunlu olurlar.

Hastalarımız Canlı Yayında Anlatıyor

phmetre , endoskopi zor mu ? erol bey anlatıyor prof yerdel yorumluyor.

op. dr. deniz algün kendisine reflü tanısı için endoskopi ve phmetre yapılmış olan sn. erol bey’e canlı yayında deneyimlerini soruyor. prof yerdel yeni geliştirdikleri bir yöntemle phmetre’nin de artık hastaya hiçbirşey hissttirilmeden takılabildiğini anlatıyor.

endoskopi zor mu ? ameliyat kararını nasıl verdim ? cem bey anlatıyor.

sn cem sanlı değişik endoskopi deneyimlerini aktarıyor. reflü ameliyatı öncesinde neler yaşadığına değiniyor. ameliyat karar sürecinden bahsediyor.

gastroskopi kolay mı ? hastamız canlı yayında deneyimlerini aktarıyor.

sn. ümit atagün bir inşaat mühendisi. canlı yayında endoskopi ya da gastroskopi deneyimlerini anlatıyor. yapılış şekline göre hasta konforunun ne denli değişebildiğine net biçimde ışık tutuyor. prof yerdel ise endoskopik yöntemler olan gastroskopi ve kolonoskopinin önemine işaret ediyor.

reflü ameliyatı olan en genç hastamız beş yıl sonra tekrar canlı yayında

sn tuana kurşunoğlu laparoskopik anti-reflü girişim uygulamış olduğumuz en genç hastamız. 11 yaşlarında ameliyat olmuştu ve 5 yıl sonrasında canlı yayında “doktorum”‘da.

Gastroskopi ile yutma borusu ve midenin tamamı ve oniki parmak barsağının büyük kısmı ayrıntıları ile görülür. Herhangi bir ülser, gastrit, tümör ve kanser varlığını öncelikle ayırmak gerekmektedir. Endoskopi ile reflü’ nün varlığını ve kimi zaman da nedenini anlamak mümkündür. Örneğin mide kapakçık fonksiyonunu bozarak reflüye yol açabilen „mide fıtığının“ kesin tanısı da endoskopi ile olasıdır. Unutmamak gerekir ki ; reflü hastalığının oluşması için mutlaka mide fıtığı olması gerekmemekte ancak ilaçlara yanıtsız reflü ve buna eşlik eden büyük bir mide fıtığı da varsa bunun cerrahi tedavisi kaçınılmaz olarak gerekmektedir. Gene endoskopi, özellikle yıllardır reflüsü bulunanlarda yutma borusunun alt ucunda artık ciddi tahribat oluşmuş insanlarda parça almamızı sağladığı için de çok gerekli bir yöntemdir. Buradan parça alarak “Barrett” gibi bazı kanser öncesi durumları tespit edebilmek ve gecikmeden anti-reflü cerrahisi uygulayabilmemiz mümkündür. Bunun sonrasında hastanın şikayetleri ve endoskopik bulguların doğrultusunda ikinci aşama reflü testleri yapmak bazen gerekebilmektedir.