Genel bilgiler ve özet

posta

Herşeyden önce milyonlarca kişiyi etkileyen ve ciddiyet açısından da son derece geniş bir şikayet yelpazesi ile seyreden bir hastalığın tedavisinden bahsettiğimizi tekrar hatırlamakta yarar vardır. Hastaların büyük çoğunluğunda sosyal yaşamı düzenleyici bazı önlemler ve diyetle ve sıklıkla birtakım ilaçlar da kullanarak hastalığı kontrol altına almak, yani şikayetlerin tamamen ortadan kalkmasını sağlamak mümkün olmaktadır. Dolayısı ile reflü tanısı yeni konmuş, belirtileri yıllar öncesine dayanmayan ve henüz Barrett, ileri yutma borusu hasarı ya da darlık gibi komplikasyonların gelişmemiş olduğu hastalara bazı önerilerde bulunmak ve ilaç vermek gerekmektedir.

Burada hastalara dürüst biçimde önlem-diyet-ilaç üçlüsünün reflü hastalığına kalıcı bir çözüm olmadığının anlatılması ve bunlar kesildiğinde tüm şikayetlerin geri geleceğinin kesinkez söylenmesi gerekmektedir.

Ayrıca hastalar ilaçların yan etkilerinden de haberdar olmalıdır.

Önlem, diyet ve ilaçlara karşın rahatlayamayan ya da hayat boyunca bunları uygulamak istemeyip daha çabuk ve kalıcı kesin sonuç isteyen hastalarda ise laparoskopik anti-reflü cerrahi yapılması en uygun yöntemdir.

Hastalarımız Canlı Yayında

Prof. Yerdel Canlı Yayında Anlatıyor

reflü tedavisinin temel prensipleri

prof yerdel reflü tedavisinin temel prensiplerini anlatıyor. öncelikle tanının mutlak surette kesin konulmasının önemini vurguluyor. bunun sonrasında merkezindeki yaklaşımın hastayı reflüsü ile barıştırmak olduğunu vurguluyor.

reflü’de tedavi seçenekleri. Barrett geçer mi ?

reflü tanısı kesin kriterlerle konulduktan sonra hastaları bekleyen iki seçenek var. ya ömür boyu ilaç-diyet ve önlemler, ya da ; laparoskopik anti-reflü cerrahi. bu iki seçenek arasında kararın nasıl verilmesi gerektiğini prof yerdel canlı yayında anlatıyor.

reflü ameliyatı gençlere mi uygun ?

op. dr. onur kulaksızoğlu soruyor: genç reflü hastaları operasyon açısından daha net bir hedef kitle midir ? prof yerdel yanıtlıyor.

reflü ameliyatı olmak hastanın seçimi olmalı.

prof yerdel anti-reflü girişim kararının aslında hastanın seçimi olması gerektiğini vurguluyor. ayrıca hangi hastalarda ameliyatın “empoze” edilmesi gerektiğini anlatıyor. barrett durumundan bahsediyor.

reflü tanısı kesinleşen hastayı bekleyen seçenekler

prof yerdel reflü tanısı akademik kriterlerle konulduktan sonra hastaları bekleyen seçeneklerden bahsediyor. anti-reflü girişimlerin tarihçesine değiniyor.

Reflü hastalığı zamanımızda kabaca üç şekilde tedavi edilmektedir:

Prof. Yerdel Canlı Yayında Anlatıyor

reflü ilaç tedavisinin yan etkileri var mı ? prof yerdel yanıtlıyor

bir izleyici soruyor; o ya da bu nedenle anti-reflü ameliyat olmayan ya da olamayan biri ömür boyu ilaç kullanmak durumunda kaldığında ilaçların herhangi bir yan etkisi var mı ? prof yerdel canlı yayında cevaplıyor.

reflü tedavisinde ilaç mı cerrahi mi ? ilaç yan etkileri ve deneysel tedaviler

prof yerdel canlı yayında reflü tedavisinin felsefesini ve cerrahi ya da ilaç/diyet tedavilerinin artı ve eksilerini aktarıyor. ilaçların yan etkilerinden ve ömür boyu alınmalarının bir şart olduğundan bahsediyor.

reflü hastasına genel yaklaşım prof yerdel tv8

reflü hastası ya da reflüsü olduğunu düşünen biri merkezimize ulaştığında nasıl bir yaklaşımda bulunduğumuzu prof yerdel canlı yayında anlatıyor. herşeyden önce ilk olarak tanının doğruluğunun mutlak teyid edildiğinden ve tanının öneminden bahsediyor.

reflü ameliyatına kim aday ? prof yerdel lecture

kimler en ideal reflü cerrahisi adayı ? kimler bu tedavi şekline başvurmalı ? çoğu olguda ameliyat kararını hastanın kendisi vermeli. prof yerdel canlı yayında yorumluyor.